  • CY62136ESL-45ZSXI
CY62136ESL-45ZSXI
advertisement
Manufacturer No:
CY62136ESL-45ZSXI
HK JDW NO:
217-CY62136ESL-45ZSXI
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY62136ESL-45ZSXI
Description:
2.5/3.3/5V V Surface Mount MoBL® 44 Pin Memory IC MoBL® Series CY62136 2 Mb kb 20mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 18
Step5Bar-code shipping tag
CY62136ESL-45ZSXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    MoBL®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES WITH 4.5V TO 5.5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.2V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62136
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    2Mb 128K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    20mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000003A
  • Max Frequency
    22MHz
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    1V