  • CY62128ELL-45ZXA
CY62128ELL-45ZXA
advertisement
Manufacturer No:
CY62128ELL-45ZXA
HK JDW NO:
217-CY62128ELL-45ZXA
Package:
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
CY62128ELL-45ZXA
Description:
5V V Surface Mount MoBL® 32 Pin Memory IC MoBL® Series CY62128 1 Mb kb 16mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 10
Step5Bar-code shipping tag
CY62128ELL-45ZXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MoBL®
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000004A
  • Max Frequency
    22MHz
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V