  • CY14V116G7-BZ30XI
CY14V116G7-BZ30XI
advertisement
Manufacturer No:
CY14V116G7-BZ30XI
HK JDW NO:
217-CY14V116G7-BZ30XI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
CY14V116G7-BZ30XI
Description:
Surface Mount Memory IC 16 Mb kb 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY14V116G7-BZ30XI
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • HTS Code
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    1.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    30 ns
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    1MX16
  • Memory Width
    16
  • Density
    16 Mb
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm