  • CX24118A-12Z,557
CX24118A-12Z,557
advertisement
Manufacturer No:
CX24118A-12Z,557
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-CX24118A-12Z,557
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CX24118A-12Z,557
Description:
0.5mm 3.3V 36 Video Processing Linear IC CX24118A 36-VFQFN Exposed Pad
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of NXP USA Inc.
CX24118A-12Z,557 Video Processing Linear ICs applications.
  • Personal Media Players
  • Digital Routers
  • High Performance Digital Color Copiers
  • Video Standards and Format Converters
  • Computing and Gaming Applications
  • Hub and Router Signal Switching
  • Genlock Circuits
  • High-Definition Digital TV
  • USB/Portable Low Power Video Buffering
  • Video Capture, Editing, and Processing
Step5Bar-code shipping tag
CX24118A-12Z,557
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    5A991.B.1
  • Type
    Satellite Tuner
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Set-Top Boxes
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CX24118A
  • Pin Count
    36
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.47V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.13V
  • Supply Current-Max
    240mA
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm