  • CWR29MC685KCGC
CWR29MC685KCGC
advertisement
Manufacturer No:
CWR29MC685KCGC
HK JDW NO:
66-CWR29MC685KCGC
Package:
2711 (6728 Metric)
Datasheet:
Description:
6.8μF ±10% 375mOhm 2-Termination Polar TANTALUM 0.003mA Bulk 2711 (6728 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CWR29MC685KCGC
  • Ripple Current
    230mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    G
  • Height
    2.79mm
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm
  • Length
    6.73mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2711 (6728 Metric)
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.265Lx0.110W 6.73mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Voltage - Rated
    35V
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Depth
    2.79mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    375mOhm
  • Failure Rate
    C (0.01%)
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.003mA