  • CWR29MC475KCGA
CWR29MC475KCGA
advertisement
Manufacturer No:
CWR29MC475KCGA
HK JDW NO:
66-CWR29MC475KCGA
Package:
G
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 375mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk G
Step5Bar-code shipping tag
CWR29MC475KCGA
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    G
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    2.79mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    375mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2611
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    230mA
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm