  • CWR16JH106MBEC/TR
CWR16JH106MBEC/TR
advertisement
Manufacturer No:
CWR16JH106MBEC/TR
HK JDW NO:
866-CWR16JH106MBEC/TR
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA
Step5Bar-code shipping tag
CWR16JH106MBEC/TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/13
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    5000 mΩ
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm