  • CWR16HC475MBBB/PR
CWR16HC475MBBB/PR
advertisement
Manufacturer No:
CWR16HC475MBBB/PR
HK JDW NO:
866-CWR16HC475MBBB/PR
Package:
B
Datasheet:
Description:
4.7μF 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Tape & Reel B
Step5Bar-code shipping tag
CWR16HC475MBBB/PR
  • Package / Case
    B
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Size Code
    1505
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.81mm