  • CWR16HB475KBCB/PR
CWR16HB475KBCB/PR
advertisement
Manufacturer No:
CWR16HB475KBCB/PR
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CWR16HB475KBCB/PR
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA
Step5Bar-code shipping tag
CWR16HB475KBCB/PR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/13
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Size Code
    2005
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    5500 mΩ
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    1.27mm