  • CWR11KH106KCC
CWR11KH106KCC
advertisement
Manufacturer No:
CWR11KH106KCC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR11KH106KCC
Purchasing and Inquiry
CWR11KH106KCC Overview
The capacitor's ripple current is set to 140mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.0025mA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR11KH106KCC Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0025mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
CWR11KH106KCC Applications
There are a lot of AVX Corporation CWR11KH106KCC applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
CWR11KH106KCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0025mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm