  • CWR11JC156JCB
CWR11JC156JCB
advertisement
Manufacturer No:
CWR11JC156JCB
HK JDW NO:
66-CWR11JC156JCB
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
15μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.003mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR11JC156JCB
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    150mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm