  • CWR09KH156JDC
CWR09KH156JDC
advertisement
Manufacturer No:
CWR09KH156JDC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR09KH156JDC
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
15μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.004mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR09KH156JDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    3.81mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2915
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Length
    7.24mm