  • CWR09JK155KB
CWR09JK155KB
advertisement
Manufacturer No:
CWR09JK155KB
HK JDW NO:
66-CWR09JK155KB
Package:
C
Datasheet:
Description:
1.5μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk C
Step5Bar-code shipping tag
CWR09JK155KB
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Depth
    1.27mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2005
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm