  • CWR09HC106KRB\TR
CWR09HC106KRB\TR
advertisement
Manufacturer No:
CWR09HC106KRB\TR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR09HC106KRB\TR
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
CWR09HC106KRB\TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/4
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%