  • CWR06KH685KRC
CWR06KH685KRC
advertisement
Manufacturer No:
CWR06KH685KRC
HK JDW NO:
866-CWR06KH685KRC
Package:
G
Datasheet:
Description:
6.8μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Bulk G
Step5Bar-code shipping tag
CWR06KH685KRC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    2.79mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2711
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    G
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF