  • CVCO55BE-1600-1850
CVCO55BE-1600-1850
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55BE-1600-1850
Manufacturer:
Crystek Corporation
HK JDW NO:
198-CVCO55BE-1600-1850
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 1725MHZ 0.25-4.75V 12.7X12.7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55BE-1600-1850
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2013
  • Series
    CVCO55
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.5V
  • Frequency
    1.85GHz
  • Max Supply Voltage
    4.75V
  • Min Supply Voltage
    4.25V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Frequency Range
    1600MHz~1850MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    1725MHz
  • Icc Max
    10mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -103
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -20
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.25V~4.75V
  • Power (dBm)
    1.5 ±3.5
  • Pushing (MHz/V)
    3
  • Height
    0.150 3.81mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm