  • CTX32CT-1R0-R
CTX32CT-1R0-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX32CT-1R0-R
Manufacturer:
Cooper Industries
HK JDW NO:
6927-CTX32CT-1R0-R
Package:
1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CTX32CT-1R0-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.5mm
  • Current Rating
    850mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    150mOhm
  • Rated Current-Max
    0.85A
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • DC Current
    850mA
  • Height
    2.1844mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.0066mm