  • CTX240D3Q
CTX240D3Q
advertisement
Manufacturer No:
CTX240D3Q
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CTX240D3Q
Package:
10-SIP
Datasheet:
CTX240D3Q
Description:
SSR RELAY SPST-NO 2.5A 24-280V
Step5Bar-code shipping tag
CTX240D3Q
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CTX240D3Q.
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    10-SIP
  • Number of Pins
    10
  • Supplier Device Package
  • Published
    2008
  • Series
    CTX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Capacitance
    10pF
  • Depth
    6.4mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A) x 4
  • Voltage - Input
    4V~10VDC
  • Output Current
    6A
  • Throw Configuration
    4PST
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Input Current
    15mA
  • Load Current
    2.5A
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Height
    25.4mm
  • Length
    83.8mm
  • Width
    6.35mm