  • CTX110607-R
CTX110607-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX110607-R
HK JDW NO:
255-CTX110607-R
Package:
Datasheet:
CTX110607-R
Description:
TRANSFORMER CCFL 6W 15V 11MA SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CTX110607-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.350293g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.827W 16.50mmx21.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power Rating
    6W
  • Depth
    26mm
  • Frequency
    80kHz
  • Output Voltage
    1.34kV
  • Inductance
    27μH
  • Element Configuration
    Single
  • Output Current
    10mA
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:86
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    11mA
  • Height
    7.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.272 6.90mm
  • Length
    21mm
  • Width
    16.5mm