  • CTVP00RW-19-32S
CTVP00RW-19-32S
advertisement
Manufacturer No:
CTVP00RW-19-32S
HK JDW NO:
61-CTVP00RW-19-32S
Package:
Datasheet:
CTVP00RW-19-32S
Description:
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 142
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CTVP00RW-19-32S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Positions
    32
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    850V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-497403-205
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    32
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    36.9mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    19-32
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Body Plating
    Cadmium
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Length
    32.69mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Composite
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C