  • CTS1475X0010A2G
CTS1475X0010A2G
advertisement
Manufacturer No:
CTS1475X0010A2G
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CTS1475X0010A2G
Package:
Metal
Datasheet:
CTS1475X0010A2G
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
CTS1475X0010A2G
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Diameter
    3.6mm
  • Length
    7.26mm