  • CTC4225X0020B2TE3
CTC4225X0020B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
CTC4225X0020B2TE3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CTC4225X0020B2TE3
Package:
Molded
Datasheet:
CTC4225X0020B2TE3
Description:
2.2μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape and Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
CTC4225X0020B2TE3
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm