  • CT6ETV503
CT6ETV503
advertisement
Manufacturer No:
CT6ETV503
HK JDW NO:
184-CT6ETV503
Package:
Datasheet:
CT6ETV503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
CT6ETV503
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CT6ETV503.
    Through Hole
  • Weight
    510mg
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    Square - 0.276 x 0.276 Facex0.228L 7.00mmx7.00mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Length
    5.7912mm