  • CT6EP200
CT6EP200
advertisement
Manufacturer No:
CT6EP200
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CT6EP200
Package:
Datasheet:
CT6EP200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CT6EP200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CT6EP200 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CT6
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Square - 0.276 x 0.276 Facex0.228L 7.00mmx7.00mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    7mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.45 mm