  • CSRV065V0P
CSRV065V0P
advertisement
Manufacturer No:
CSRV065V0P
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CSRV065V0P
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
CSRV065V0P
Description:
TVS DIODE 5VWM 9VC SC70-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CSRV065V0P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.3pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    Yes
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.5A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5V Max
  • Peak Pulse Current
    6.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    5V
  • Unidirectional Channels
    4
  • Breakdown Voltage
    6V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5V