  • CSR1225FKR150
CSR1225FKR150
advertisement
Manufacturer No:
CSR1225FKR150
HK JDW NO:
762-CSR1225FKR150
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
CSR1225FKR150
Description:
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 150mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CSR1225FKR150
  • Series
    CSR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±1%
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150mOhm
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    1.0414mm
  • Height Seated (Max)
    0.041 1.05mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C