  • CSCA0050A000B15B01
CSCA0050A000B15B01
advertisement
Manufacturer No:
CSCA0050A000B15B01
HK JDW NO:
384-CSCA0050A000B15B01
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
CSCA0050A000B15B01 Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Bulk. In order for current sensors to be effective, their current supply should not exceed 17mA. The current for which the current sensors have been designed is 50A. There are 4 pins in this current sensor. When they are operated, the current sensors can provide 15V voltage. As a rule of thumb, current sensors should supply 17mA current.
CSCA0050A000B15B01 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 15V
Frequency: DC~50kHz
Module Package
CSCA0050A000B15B01 Applications
  • Battery chargers and systems
  • Mobile applications
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Power Supplies for welding applications
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Battery supplied applications
  • General purpose inverters
  • Power factor correction
  • Motor and load control
Step5Bar-code shipping tag
CSCA0050A000B15B01
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CSCA-A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50A
  • Frequency
    DC~50kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Output Type
    Voltage
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    CONNECTOR
  • Polarization
    Bidirectional
  • Nominal Supply Current
    17mA
  • Max Supply Current
    17mA
  • Accuracy
    ±2%
  • Response Time
    3μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • Sensing Method
    Hall Effect
  • For Measuring
    AC/DC
  • Height
    29mm
  • Length
    40mm
  • Width
    35mm