  • CS82C55A-5
CS82C55A-5
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55A-5
HK JDW NO:
668-CS82C55A-5
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CS82C55A-5
Description:
44 Termination 1.27mm I/O Expander 82C55A 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
CS82C55A-5 Overview
It has 24 I/Os programmed.A 44-LCC (J-Lead) is enclosed in the package with the device.The case comes in the Tube style.Voting within 4.5V~5.5V is provided.The mounting type it recommends is Surface Mount.As long as the operating temperature ranges 0°C~70°C, the device works.It has 44 terminations in total.Total pin count on the part is 44.There is voltage present at 5V as a result of the device.A total of four 3 ports are present on the device.It is possible to find related parts by using the 82C55A family as a guide.
CS82C55A-5 Features
CS82C55A-5 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CS82C55A-5 I/O Expanders applications.
  • All-pass filtering
  • Portable Media Players (PMP)
  • Legendre–Papoulis filter
  • Mobile Handsets
  • Channel seperation
  • Common Mode Voltage Translation
  • Antialiasing/Reconstruction Filter
  • RC networks
  • Multi-function filters
  • WCDMA
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55A-5
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Output Type
    Open Drain
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm