  • CS82C55A
CS82C55A
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55A
HK JDW NO:
668-CS82C55A
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CS82C55A
Description:
44 Termination 1.27mm I/O Expander 82C55A 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
CS82C55A Overview
24 I/Os are programmed into it.44-LCC (J-Lead) comes with the device enclosed in the packaging.It is available in Tube case.Votage is supplied within a period of 4.5V~5.5V.Its recommended mounting type is Surface Mount.A device works when its operating temperature ranges from 0°C~70°C to 0°C~70°C.Overall, it terminates in 44.There are 44 pins on the part in total.5V provides voltage to the device.It is utilized to run 260 on this part due to its peak reflow temperature.There are a total of 3 ports available on the device.It is possible to search for parts related to the 82C55A family based on the part number.
CS82C55A Features
CS82C55A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CS82C55A I/O Expanders applications.
  • Mobile Handsets
  • TD-SCDMA
  • Gas Detectors
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • ATE
  • Digital-generated analog (D-A) signals
  • Speakers
  • Video Game Console
  • Particulate Matter sensors
  • Portable/ Handheld Devices
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CS82C55A.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm