  • CS8190ENF16G
CS8190ENF16G
advertisement
Manufacturer No:
CS8190ENF16G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS8190ENF16G
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
CS8190ENF16G
Description:
16 Terminations Driver 16 Pin CS8190 Specialized ICs 1 Functions 13.1V Min 8.5V V Max 16V V
Step5Bar-code shipping tag
CS8190ENF16G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13.1V
  • Base Part Number
    CS8190
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    4
  • Output Voltage
    6.5V
  • Operating Supply Voltage
    13.1V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    8.5V
  • Operating Supply Current
    125mA
  • Output Current
    10mA
  • Output Peak Current Limit-Nom
    0.01A
  • Built-in Protections
    OVER VOLTAGE
  • Motor Type
    Stepper
  • Height
    6.35mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    12.7mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)