  • CS5301GDW32
CS5301GDW32
advertisement
Manufacturer No:
CS5301GDW32
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS5301GDW32
Package:
32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CS5301GDW32
Description:
32 Terminals 4.3V~20V 32-Pin CS5301 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 3 Outputs 250kHz~800kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
CS5301GDW32 Overview
The switching controller fits in the 32-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package and is ideal for most applications. 3 outputs can be generated with the dc motor controller. Packaging for the pmic consists of Tube solid enclosures. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). 4.3V~20V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Workable in an dc switcher where 0°C~70°C TA is the 0°C~70°C TArm. There is a switch at 250kHz~800kHz that can be used with this controller. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. The dcdc regulator features Current Limit, Frequency Control, Power Good for efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. There are a DUAL terminal on the switching converters. A variety of terminations with 32 of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. It is inputted with a DC switcher's voltage of 5V. CS5301 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. In total, switching converter has 32 pins. In particular, switching converter is a type of Switching Regulator or Controllers. An input voltage of 4.7V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. Considering the dc to dc regulator can only accept 14V input voltage, it is important to take note of this. There is a maximum frequency of 1MHz on this dc regulators. The output value is set to the greatest value of 1.5A.
CS5301GDW32 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 250kHz~800kHz
Current Limit, Frequency Control, Power Good
PULSE WIDTH MODULATION
CS5301GDW32 Applications
There are a lot of ON Semiconductor CS5301GDW32 DC to DC converter applications.
  • Serial communication converter
  • seismic instrument power circuits
  • Various precision measuring detectors
  • Computed tomography (CT)
  • Elevator lighting
  • Thermal power
  • Magnetohydrodynamic power
  • Digital video recorders
  • Direct power supply system
  • Flexible manufacturing cells
Step5Bar-code shipping tag
CS5301GDW32
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CS5301
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    3
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.3V~20V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    4.7V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Frequency - Switching
    250kHz~800kHz
  • Input Voltage (Max)
    14V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PHASE-SHIFT
  • Max Frequency
    1MHz
  • Clock Sync
    No
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    20.725mm
  • Width
    7.5mm