  • CS5165AGDW16
CS5165AGDW16
advertisement
Manufacturer No:
CS5165AGDW16
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS5165AGDW16
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CS5165AGDW16
Description:
Controller, Intel Pentium® II 1.34V~2.09V 2.14V~3.54V 240 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 0°C~70°C CS5165A 16 Pins 16 Terminations 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 9207
Step5Bar-code shipping tag
CS5165AGDW16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Controller, Intel Pentium® II
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CS5165A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Input
    8V~14V
  • Voltage - Output
    1.34V~2.09V 2.14V~3.54V
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    0.015A
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Switching Frequency-Max
    1000kHz
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm