  • CS5157HGDR16
CS5157HGDR16
advertisement
Manufacturer No:
CS5157HGDR16
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS5157HGDR16
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CS5157HGDR16
Description:
Controller, Intel Pentium® II 1.3V~2.05V 2.1V~3.5V 240 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 0°C~70°C CS5157H 16 Pins 16 Terminations 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 16925
Step5Bar-code shipping tag
CS5157HGDR16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 8V TO 14V SUPPLY
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CS5157H
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Voltage - Input
    4.25V~20V
  • Voltage - Output
    1.3V~2.05V 2.1V~3.5V
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Switching Frequency-Max
    1000kHz
  • Length
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm