  • CS2300P-DZZR
CS2300P-DZZR
advertisement
Manufacturer No:
CS2300P-DZZR
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
HK JDW NO:
143-CS2300P-DZZR
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
CS2300P-DZZR
Description:
3.3V Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer 75MHz CS2300P Clock Generators 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) 10 Terminals Surface Mount 3.1V~3.5V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CS2300P-DZZR Overview
Clock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Embedded in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is this Clock PLL. 10 terminations can be found in frequency generators. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. A clock generator's input is called Clock and it is designed as the input for this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. An up to 75MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.5V of power. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3.1V~3.5V. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -10°C~70°C, which is -10°C~70°C. An electrical part such as this one can be classified as a Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer component. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 10-bit output. According to the base part number CS2300P, its related parts can be found. The frequency synthesizer has 10 pins that are available. Clock generator can also be included into PLL or Frequency Synthesis Circuits. For this analog clock generator, a maximum supply current of 23mA should be avoided.
CS2300P-DZZR Features
Available in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
CS2300P-DZZR Applications
There are a lot of Cirrus Logic Inc. CS2300P-DZZR Clock Generators applications.
  • Clock synchronization
  • Local oscillators (LOs)
  • Media broadcast servers
  • Frequency synthesis
  • Sampling clocks for ADC and DAC
  • Televisions
  • Signal demodulation
  • Microprocessor clock multipliers
  • 10 Gigabit Ethernet
  • Ultrasound diagnosis
Step5Bar-code shipping tag
CS2300P-DZZR
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer
  • Subcategory
    PLL or Frequency Synthesis Circuits
  • Technology
    HYBRID
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CS2300P
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    75MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    23mA
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Divider/Multiplier
    Yes/Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm