  • CS22-12IO1M
CS22-12IO1M
advertisement
Manufacturer No:
CS22-12IO1M
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CS22-12IO1M
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
CS22-12IO1M
Description:
CS22-12IO1M datasheet pdf and Thyristors - SCRs product details from IXYS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
CS22-12IO1M Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.A device's repetitive peak off-state voltage is the maximum peak voltage allowed across the device, and this device's repetitive peak off-state voltage is 1200V.The?holding current?(hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 80mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 4mA.
CS22-12IO1M Features
its RMS current (Irms) is 25A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 80mA
its maximal leakage current can be 4mA
CS22-12IO1M Applications
There are a lot of IXYS CS22-12IO1M applications of SCRs thyristors.
  • Welders
  • Lighting control
  • Motor starters
  • Wind mill
  • Battery charges
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
CS22-12IO1M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Hold Current
    80mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    300A 325A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    30mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Leakage Current (Max)
    4mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    320 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Current - Off State (Max)
    10μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V