  • CS2100P-CZZ
CS2100P-CZZ
advertisement
Manufacturer No:
CS2100P-CZZ
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
HK JDW NO:
143-CS2100P-CZZ
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
CS2100P-CZZ
Description:
3.3V Fractional N Synthesizer CS2100P Clock Generators 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) 10 Terminals Surface Mount 3.1V~3.5V Tube
Purchasing and Inquiry
CS2100P-CZZ Overview
It is packaged using the Tube method since it is a clock IC. A Clock PLL is included with the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of NOT SPECIFIED. In it, there are 10 terminations to be found. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. Clock is designed as this clock generator's input. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. This clock generator would require a maximum supply voltage of 3.5V. Clock generators should operate with the voltage supply of 3.1V~3.5V. Test statistics estimate a temperature of -10°C~70°C, which should be set as the ambient temperature. This is an electronic part that can be classified as a Fractional N Synthesizer in this case. In this IC, a 10-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. Related electrical parts can be found for the base part number CS2100P. There are 10 pins that are available on the frequency generator. As such, it is often referred to as a kind of PLL or Frequency Synthesis Circuits clock PLL. Clock PLL is configured with 2 output. At a frequency of 75MHz, frequency generator is capable of achieving high efficiency.
CS2100P-CZZ Features
Available in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
CS2100P-CZZ Applications
There are a lot of Cirrus Logic Inc. CS2100P-CZZ Clock Generators applications.
  • Microwave radio
  • Notebooks
  • Deep space exploration
  • Electronic equipment
  • Symbol synchronization
  • Automatic control
  • Cellular/4G
  • Digital logic circuits
  • Various decoding circuits
  • VSAT (Small Ground Satellite Station)
Step5Bar-code shipping tag
CS2100P-CZZ
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Fractional N Synthesizer
  • Subcategory
    PLL or Frequency Synthesis Circuits
  • Technology
    HYBRID
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    75MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CS2100P
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    2:2
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Input Current
    10mA
  • Divider/Multiplier
    Yes/Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm