  • CRT1206-BX-2203ELF
CRT1206-BX-2203ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRT1206-BX-2203ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRT1206-BX-2203ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CRT1206-BX-2203ELF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRT
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    220kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRT1206
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm