  • CRS2512-FW-3R30ELF
CRS2512-FW-3R30ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRS2512-FW-3R30ELF
HK JDW NO:
103-CRS2512-FW-3R30ELF
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR CRS Series, Thick Film, 3.3Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3580
Step5Bar-code shipping tag
CRS2512-FW-3R30ELF
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CRS
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    600V
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRS2512
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    600V
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm