  • CRS20I40A(TE85L,QM
CRS20I40A(TE85L,QM
advertisement
Manufacturer No:
CRS20I40A(TE85L,QM
HK JDW NO:
4669-CRS20I40A(TE85L,QM
Package:
SOD-123F
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 2A 150°C Max 60μA @ 40V Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4062
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CRS20I40A(TE85L,QM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A
  • Forward Voltage
    600mV
  • Capacitance @ Vr, F
    35pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A