  • CRS2010-FX-10R0ELF
CRS2010-FX-10R0ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRS2010-FX-10R0ELF
HK JDW NO:
103-CRS2010-FX-10R0ELF
Package:
2010 (5025 Metric)
Description:
BOURNS CRS2010-FX-10R0ELF SMD Chip Resistor, Thick Film, 10 ohm, 400 V, 2010 [5025 Metric], 1 W,1%, CRS Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRS2010-FX-10R0ELF
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CRS
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRS2010
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    400V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm