  • CRM1206-FX-R160ELF
CRM1206-FX-R160ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRM1206-FX-R160ELF
HK JDW NO:
103-CRM1206-FX-R160ELF
Description:
Quantity:
In Stock : 10828
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CRM1206-FX-R160ELF
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    160mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    1.6mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    0.675V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm