  • CRL0805-JW-2R40ELF
CRL0805-JW-2R40ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRL0805-JW-2R40ELF
HK JDW NO:
103-CRL0805-JW-2R40ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CRL0805-JW-2R40ELF
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Base Part Number
    CRL0805
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm