  • CRGS0603J120R
CRGS0603J120R
advertisement
Manufacturer No:
CRGS0603J120R
HK JDW NO:
792-CRGS0603J120R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRGS0603J120R
Description:
CRGS, Neohm Series, Thick Film, 120Ohms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17953
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRGS0603J120R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRGS, Neohm
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    120Ohms
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm