  • CRG0402J270R
CRG0402J270R
advertisement
Manufacturer No:
CRG0402J270R
HK JDW NO:
792-CRG0402J270R
Description:
FIXED RESISTOR CRG, Neohm Series, Thick Film, 270Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRG0402J270R
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm