  • CRD16RL1AB
CRD16RL1AB
advertisement
Manufacturer No:
CRD16RL1AB
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-CRD16RL1AB
Package:
Datasheet:
CRD16RL1AB
Description:
Coded Rotary Switches 16POS R ANGLE,PC TRH 10mm DIP ROTARY SW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRD16RL1AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Actuator Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    CRD
  • Feature
    Process Sealed
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    16
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Right Angle
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Rotary with Shaft
  • Circuit
    Hexadecimal
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    20,000 Steps
  • Throw Configuration
    SP16T
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Mechanical Life
    30,000 Steps
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Actuator Length
    0m
  • Height Above Board
    0.414 10.51mm