  • CRD10CM0CK
CRD10CM0CK
advertisement
Manufacturer No:
CRD10CM0CK
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-CRD10CM0CK
Package:
Datasheet:
CRD10CM0CK
Description:
Coded Rotary Switches BCD COMP FL ACT PC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRD10CM0CK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Above Board
    0.256 6.50mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    CRD
  • Feature
    Process Sealed
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated
    20VAC/DC
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    BCD Complement
  • Electrical Life
    20,000 Steps
  • Throw Configuration
    SP10T
  • Mechanical Life
    30,000 Steps
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.393 10.00mm