  • CRCW25122K74FKEGHP
CRCW25122K74FKEGHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW25122K74FKEGHP
HK JDW NO:
873-CRCW25122K74FKEGHP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-HP Series, Thick Film, 2.74kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW25122K74FKEGHP
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-HP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.74kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Power Rating
    1.5W
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    500V
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm