  • CRCW2512249RDHTG
CRCW2512249RDHTG
advertisement
Manufacturer No:
CRCW2512249RDHTG
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CRCW2512249RDHTG
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 249Ohm, 0.5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRCW2512249RDHTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    249Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500, SEMI-PRECISION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    500V
  • Size Code
    2512
  • Rated Temperature
    70°C