  • CRCW20103R90FNTF
CRCW20103R90FNTF
advertisement
Manufacturer No:
CRCW20103R90FNTF
HK JDW NO:
873-CRCW20103R90FNTF
Datasheet:
CRCW20103R90FNTF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 3.9Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW20103R90FNTF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2010
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm