  • CRCW12062R20FKEBHP
CRCW12062R20FKEBHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW12062R20FKEBHP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CRCW12062R20FKEBHP
Package:
1206
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 2.2Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRCW12062R20FKEBHP
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 200V
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 11.25 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C